Nekretnine Magazin

Šta pokazuje energetski pasoš zgrade?

Tačno dve godine je prošlo od kako je na snazi Pravilnik o uslovima, sadržini i načinu izdavanja sertifikata o energetskim svojstvima zgrada kojim se propisuje da svi novoizgrađeni objekti, kao i oni na kojima se vrši više od 25% rekonstrukcije, moraju posedovati energetski pasoš.

Energetski pasoš zgrade je dokument, tačnije elaborat, koji sadrži podatke o energetskom razredu zgrade, koji ukazuje na finalnu godišnju potrošnju toplotne energije za grejanje. Ovaj dokument će svakome ko kupuje stan pokazati od čega je objekat građen, kakav je kvalitet sa stanovišta komfora, potrošnje energije i budućih režijskih troškova, što će sve značajno uticati na cenu nekretnine. Samo oni objekti koji prođu tehnički prijem i koji su ispoštovali sve propise dobiće overen i pečatiran energetski pasoš, koji postaje validan dokument narednih deset godina.

Ako još uvek ne znate šta treba, prilikom kupovine stana, pročitati u energetskom pasošu, evo pojašnjenja.

Važne prva, druga i četvrta strana pasoša

Energetski pasoš zgrade sadrži pet strana, ali su kupcima nekretnina najvažnije prva, druga i četvrta. Na prvoj strani možete pročitati opšte podatke o objektu, kao što su ime vlasnika, generalije, lokacija, projektanti, fotografija zgrade, ali i saznati njen energetski razred. Energetski razred zgrade određuje se na osnovu podatka o potrošnji energije za grejanje na godišnjem nivou, proračunate u skladu sa propisom kojim se uređuju energetska svojstva zgrada. Na osnovu toga zgrade se svrstavaju u energetske razrede, od A+ sa najmanjom (≤15 kWh/m2a), do G sa najvećom potrošnjom energije (>250 kWh/m2a). Trenutno je kod nas propisano da nove zgrade moraju biti najmanje „C” razred, dok svi oni objekti na kojima se vrši rekonstrukcija moraju biti poboljšani najmanje za jedan razred, dakle ako su bili „D“ sada moraju postati minimum „C“.

Druga strana pasoša sadrži klimatske podatke, podatke o termotehničkim sistemima i elementima termičkog omotača, pa možete saznati sve o izolaciji, kao i prozorima koji su postavljeni na objektu. Listajući dalje pasoš, na trećoj strani, možete pogledati detaljan proračun o potrošnji energije, pa se i pre useljenja i boravka u stanu možete pripremiti i uvideti koliki su očekivani troškovi.

Četvrta strana sadrži predviđene mere za unapređenje energetske efikasnosti zgrade. Za svaki objekat koji nije razred A, na ovoj strani moraju postojati napisane preporuke, od strane inženjera, na koji način je potrebno da se u budućnosti unapredi stanje.

Ako prilikom kupovine stana u pasošu, na prvoj strani vidite da ta zgrada ima recimo razred „C“, obavezno okrenite četvrtu stranu i pročitajte koliko je dodatno novca potrebno uložiti za renoviranje, u narednom periodu, kako bi potrošnja energije bila što manja. Ovo je veoma važno, jer će upravo to uticati na cenu po kojoj ćete platiti nekretninu. Ako vam se učini da su dodatna ulaganja velika, u razgovoru sa prodavcem, osvrtom na podatke na četvrtoj strani, možete cenu nekretnine i korigovati, odnosno spustiti, što će sve zavisi od količine dodatnih ulaganja.


Poslednja strana u pasošu sadrži definicije, odnosno objašnjena svih tehničkih pojmova koji su korišćeni.

Na kraju naglasićemo i to da se može dogoditi da ovih dana pronađete odličan stan, u novoj zgradi, koji nema energetski pasoš. To ne znači odmah da je investitor postupao mimo pravila, već je jednostavno stupio u proceduru za lokacijsku dozvolu pre 30. septembra 2012. godine, od kada je na snazi ovaj pravilnik, a koji se na takve objekte neće primenjivati retroaktivno. Međutim, ako je zahtev za lokacijsku dozvolu predat recimo 02. oktobra 2012. godine, onda je investitor u obavezi da izvrši sertfikaciju, kao i sve ostalo što pravilnik propisuje.

Izvor: Halo oglasi

Call Now Button